Oszczędności podczas budowy domu - sprawdzone sposoby

oszczędności a budowa domu

Dla większości z nas budowa domu będzie największą inwestycją w całym życiu. Dlatego warto się dobrze przygotować i oszacować te koszty oraz wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe. Jeśli nie będziemy mieli odpowiedniego budżetu trzeba myśleć o tym, jakie możliwości oszczędzenia będziemy mieli.

Czasami można budować dom w systemie gospodarczym, co przynosi nam wiele pozytywnych efektów. Przy systemie zleconym trzeba sobie wszystko dobrze zaplanować i wziąć pod uwagę wszystkie działania, które sprawią, że uda się coś więcej zaoszczędzić. Jeśli chcemy inwestycję dobrze planować można skorzystać między innymi ze specjalnych kalkulatorów kosztów.

Wydatek 1 – kupno działki budowlanej

tania działka budowlanaNa początek oczywiście trzeba mieć działkę, na której taki dom będzie powstawał. Jest to już wydatek, który mocno wpłynie na nasz budżet. Jeśli chcemy coś zaoszczędzić, na pewno trzeba pomyśleć o lokalizacji. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będą jakieś działki na przedmieściach. To rozwiązanie, które dobrze się sprawdza, ponieważ za działki w centrum trzeba bardzo dużo płacić a nie zawsze ma to sens.

Wydatek 2 – technologia budowlana

technologia budowy domuW naszym kraju najczęściej buduje się murowane domy, ale to technologia bardzo kosztowna. Od kilku lat można zauważyć, że szuka się również coraz więcej alternatywnych rozwiązań, które mogą przynieść zadowalające oszczędności. Wydaje się, że większość inwestorów nadal mimo kosztów wybiera murowane domy. Współcześnie można również szukać domów szkieletowych oraz rozwiązań w postaci konstrukcji prefabrykowanych. Jeśli chcemy mieć oszczędność przy domach z poddaszem można wybrać specjalne konstrukcje, które pozwolą wykonać podłogę metodą platformową. Domy w formie szkieletowej mają zaletą taką, że są dobrze izolowane. Ale ich użytkowanie będzie nieco inne. Możliwości jest wiele i na pewno warto się z nimi zapoznać. Chodzi o wybranie tych rozwiązań, które będą najlepiej zbilansowane finansowo i jakościowo spełnią nasze oczekiwania. 

remonty Wrocław

Wydatek 3 – system budowy

budowa domuObecnie ponad połowa murowanych domów powstaje systemem gospodarczym. To rozwiązanie, które daje sporo oszczędności. Samodzielne dbanie o poszczególne prace i wybieranie dobrych dla siebie tanich wykonawców. To rozwiązanie, które dobrze się sprawdza. Jednak inwestorów zyskuje w taki sposób możliwość wybrania dla siebie najlepszych stawek. Technologia murowana w naszym kraju nie traci jednak na popularności, co przekłada się również na to, że jest dużo firm, które realizują takie formy budowlane. Można więc wybrać coś dla siebie i cieszyć się atrakcyjną ceną oraz wysoką jakością.

Wydatek 4 – kształt budynku

projekt domuJeśli dom ma być tani w budowie powinniśmy się decydować na rozwiązania proste, kompaktowe w swojej formie. To może sprawić, że te koszty będą mniejsze i łatwiej będzie sobie można z nimi poradzić. Jedno albo dwuspadowy dach to najprostsza dostępna opcja, gdy chodzi o domy jednorodzinne. Kształt dachu ma spore znaczenie, ponieważ wszystkie udziwnienia będą również wpływać na koszty budowy. Wybierając dla siebie projekt najlepiej zajrzeć do oferty kilku firm architektonicznych, ponieważ wtedy łatwiej będzie coś interesującego wybrać.

Kilka słów o finansowaniu budowy

Oszczędności przy budowie domu można osiągnąć, gdy będzie wszystko dobrze zaplanowane. Warto wziąć pod uwagę to, że w trakcie realizowania budowy mogą się pojawiać niespodziewane sytuacje i dodatkowe wydatki, których nie planowaliśmy. Jeśli tak się stanie trzeba umieć na to zareagować, mieć odłożone na takie wydatki jakąś kwotę.

RBR DEWELOPER

Adam Dworek

Zajmuje się projektowaniem wnętrz w Kielcach.