Jaki kominek wybrać?

Kominki mogą opierać się na różnych rozwiązaniach dotyczących sposobów produkowania ciepła. Podział kominków można oprzeć na tym czy kominek jest otwartym czy zamkniętym źródłem ciepła. W przypadku otwartych kominków minusem ich działania jest brak możliwości zapewnienia w pomieszczeniu odpowiednio dużej ilości ciepła. Nieco inaczej jest w przypadku zamkniętych źródeł ciepła, które znów pozwalają na zapewnienie bardzo dużej wydajności cieplnej.

Tego rodzaju kominki mogą stanowić podstawowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Kominki przede wszystkim stosowane są w takich pomieszczeniach jak salon, gdzie z jednej strony mogą pełnić rolę dostarczyciela ciepła, ale również mogą zapewnić wyjątkową ozdobę wystroju wnętrza. Pod względem dekoracyjnym kominek może być przygotowany zarówno w ramach stylistyki nowoczesnej jak też stylistyki klasycznej. Jednocześnie kominki mogą również różnić się w znacznym stopniu pod względem kolorystki, gdzie obecnie możliwe jest uzyskanie niemal dowolnego koloru, co znów wynika z technologicznych możliwości malowania różnych powierzchni.

Przy wybieraniu kominków ważne jest również branie pod uwagę rodzaju materiałów stosowanych do stworzenia kominków. W tym względzie stosowanych jest wiele nowoczesnych materiałów, które pozwalają na zwiększenie jakości kominków. Łączenie takich materiałów jak stal nierdzewna i ceramika pozwala na uzyskanie zarówno trwałości poszczególnych elementów kominka, ale również ciekawej stylistyki urządzenia.

Odpowiednio dopasowany kominek powinien zapewniać możliwość uzyskania właściwych parametrów cieplnych na co wpływ ma między innymi to jaki materiał stosowany jest do uzyskania ciepła. W tym względzie materiał stosowany do spalania w kominkach będzie miał wpływ zarówno na ekonomiczność, ale również na wydajność urządzenia. Ważne jest również branie pod uwagę takich parametrów technicznych kominków jak ich moc, która bezpośrednio wpływa na wielkość oddawanego ciepła do pomieszczenia.

Adam Dworek

Zajmuje się projektowaniem wnętrz w Kielcach.